Артроз кульшового суглоба

Коксартроз(артроз кульшового суглоба) - це різновид деформуючого артрозу суглобів, який є хронічним незапальним захворюванням і вражає тазостегнові суглоби (один або обидва одночасно). Хвороба ця має дегенеративно-дистрофічний характер. Це означає, що хрящ, що утворює кульшовий суглоб, зазнає дегенеративних змін, при цьому змінюючи і поверхні кісток. Далі утворюються кісткові розростання (остеофіти), відбувається деформація суглоба, зменшується обсяг руху у ураженому суглобі, і вони стають вкрай болючими та дискомфортними.

Тазостегновий суглоб є одним із найбільших суглобів у нашому організмі. Саме завдяки йому виконується дуже важлива рухова функція в організмі людини, а також відповідає за те, щоб наш організм був здатний до пересування. Якщо тазостегновий суглоб захворює, це відбивається по всьому організмі загалом і заважає людині спокійно жити, ходити, не кажучи вже про заняття спортом. Дуже часто ми бачимо людей старшого віку, які змушені через захворювання тазостегнового суглоба спиратися на тростину.

артроз кульшового суглоба

Незважаючи на те, що кульшовий суглоб надзвичайно масивний і сильний, в той же час він досить ранимий, особливо з часом. Болючість кульшових суглобів значно знижує якість життя людини.

Коксартроз (артроз кульшового суглоба)міцно посідає друге місце серед артрозів суглобів за частотою випадків, що діагностуються після гонартрозу (артрозу колінного суглоба).

Класифікація коксартрозу (артрозу тазостегнового суглоба)

Буваєкоксартрозяк первинний, і вторинний.

 • Причиною первинних коксартрозів в основному є неминуче в процесі життя знос кульшових суглобів, і зазвичай зачіпає людей після 40 років.
 • Причинами вторинного коксартрозу зазвичай є такі захворювання: вроджений стегновий вивих, ураження некротичними масами кульшової кістки в області її головки, Петерса хвороба, травматизація раніше кульшового суглоба, запальні хвороби кульшового суглоба. При цьомуартроз кульшового суглобаможе вражати або окремо суглоб, або обидва.

Існує кілька різновидів коксартрозу:

 • Диспластичний (є вродженою патологією і характеризується недорозвиненістю суглоба).
 • Інволютивний (характерний для людей старшої вікової категорії та пов'язаний із віковими змінами).
 • Післяінфекційний (йому передував гнійний чи гнійно-алергічний, ревматоїдний артрит).
 • Хвороба внаслідок Петерса хвороби (розвиток у головці стегнової кістки остеохондропатії).
 • Коксартрозвнаслідок травмування (переломи шийки та головки кістки (стегнової)).
 • Коксартроз внаслідок порушення обміну речовин (метаболізму).
 • Дисгормональний (прийом глюкокортикостероїдів, антидепресантів протягом тривалого часу).
 • Ідіопатичний (причину якого встановити не вдалося).

Симптоми коксартрозу (артрозу тазостегнового суглоба)

Для того, щоб правильно описати симптоматику коксартрозу, слід одночасно розглядати і стадії хвороби, адже саме від того, у якій стадії захворювання перебувати залежить і симптоматика.

Стадії коксартрозу (артрозу тазостегнового суглоба)

Усього виділяють три стадії коксартрозу (артрозу тазостегнового суглоба):

 • 1-ша стадія коксартрозу. Це початкова стадія хвороби, де симптоматика ще слабо виражена. Суглоб на цій стадії болить не сильно і виникає болючість тільки після фізичних навантажень, таких як підйом важких предметів або пробіжка, похід на довгі дистанції. Після того, як людина відпочине, біль зникає. У хворого може з'явитися кульгавість, якщо він, наприклад, пройде більше двох кілометрів пішки. Підсилює болючість підйом вгору сходами. Двигунний обсяг суглоба зменшується незначно чи зберігається. Рентген-дослідження може показати лише невеликі зміни з боку кісткових структур.
 • 2-я стадія коксартрозу. Ця стадія розвивається за відсутності лікування першої стадії. До перерахованих вище симптомів додається специфічний тріск (хрускіт) у суглобі. Болючість стає більш інтенсивною і починає іррадіювати в область паху, а також може поширюватися на стегно та коліно. На цій стадії не тільки сильні, а й будь-які рухи здатні викликати больову симптоматику, навіть незначне навантаження на кульшовий суглоб. Навіть підйом із ліжка або прокрутка корпусу може викликати біль. Відбувається напруження навколосуглобових м'язів, яке не минає навіть до ночі, тому хворі часто скаржаться на те, що стегно болить уночі. Починати шкутильгати людина може навіть після незначних піших прогулянок (до 500 метрів). На цій стадії хвороба вже змушує людину при ходьбі спиратися на палицю. Обмеження рухів у суглобі стає більш вираженим. За результатами рентгенодіагностики визначаються остеофіти, що формуються.
 • 3-тя стадія коксартрозу. Завершальна стадія захворювання. У цій стадії болючість набуває постійного характеру і мучить хворого. Будь-який рух, навіть найслабший у кілька разів посилює больову симптоматику. У цій стадії кульшовий суглоб повністю знерухомлений. М'язова маса в ділянці стегна та сідниці зменшується внаслідок м'язової дистрофії, що дуже добре помітно. Характерною є неможливість прямого стояння хворого, корпус при цьому буде перекошений. Будь-який артроз веде у себе утворення контрактури (згинального становища), у разі контрактура також утворюється через те, що м'язові волокна перебувають у постійному напрузі, у своїй нога із боку поразки стає коротше. Внаслідок того, що тазостегновий суглоб знерухомлений, вся нога перестає виконувати свою рухову функцію, що позначається дуже негативно, і веде до їх остеохондротичного ураження. Крім того страждає і хребет, з'являються відчуття дискомфорту та хворобливості у крижової області.

Причини коксартрозу (артроз тазостегнового суглоба)

Основні причини коксартрозу:

 • Вікові зміни у суглобі. Характерно людей старшої вікової категорії. Тазостегновий суглоб з часом зношується, припиняє з часом виконувати свої функції, "висихає", що призводить до зниження його функції, що амортизує, і тертю кісток, що формують суглоб, один про одного.
 • Травмування кульшового суглоба. Найчастішою травмою серед людей цієї вікової категорії є перелом шийки стегнової кістки, що загрожує за відсутності повноцінного лікування інвалідизацією. Травмуватися суглоб може у будь-якому віці, але частіше страждають люди похилого віку.
 • Порушений метаболізм. Характерно це для людей, які мають в анамнезі метаболічні порушення та хвороби, пов'язані з порушеним метаболізмом.
 • Порушення гормонального статусу. Більше властиво жінкам, особливо тим, які протягом тривалого часу приймали антидепресанти та глюкокортикостероїди.
 • Спадкові аномалії розвитку опорно-рухової системи, а також уроджені аномалії. На жаль, на сьогоднішній момент досить велика кількість дітей народжується з вродженими патологіями опорно-рухової та нервової систем. Що стосується аномалій розвитку кульшового суглоба, то сюди можна віднести його дисплазію, при якій не дорозвиваються кілька структур суглоба.
 • Артрит системного характеруУраження кількох суглобів може вести за собою і ураження також кульшового суглоба. У разі одним із основних чинників ризику буде наявність запального процесу.
 • Ревматичні стани та хронічні артрити. Все це також може призвести до появи болісності кульшового суглоба. До таких хвороб, що викликають болючість досліджуваного суглоба, належать: ревматизм; ревматоїдний артрит; спондилоартропатія; ревматоїдний ювенільний артрит.
 • Поразка остеохондрозом. Остеохондроз хребетного стовпа - досить поширене та серйозне захворювання, яке крім хребта, може "приводити в несправність" та інші структури нашого організму, зокрема, кульшовий суглоб.
 • М'язи та зв'язки суглоба. Пошкодження цих структур також може стати наслідком виникнення дегенеративних і дистрофічних процесів у тазостегновому суглобі.
 • Інфекційне ураження як суглоба, і стегнової кістки. Такі поразки дуже серйозні, адже ведуть до тяжких наслідків і іноді важко піддаються лікуванню. Може виникнути остомієліт, який просто "з'їдає" або "розчиняє" кісткову тканину. Може траплятися також туберкульозне ураження, причому частіше така локалізація зустрічається в дітей віком допубертантного періоду. Абсцедування в області тазу, що частіше є наслідком не лікованого або погано лікованого інфекційного процесу, наприклад при апендициті, запальні процеси, особливо якщо це стосується статевих органів жінок (хвороби яєчників), розвиток абсцесу в області сіднично-прямокишкового поглиблення, що веде до порушення ходи(виникнення кульгавості). У більшості випадків болючість і кульгавість - це результати стискання або ураження довколишніх нервів (сідничного або замикального).
 • Новоутворення злоякісного характеру. Досить рідко злоякісні новоутворення вражають тазостегновий суглоб і кістки, що оточують його, адже частіше причиною недуги є метастазування з інших злоякісних областей, наприклад при раї молочної залози або легень.
 • Звуження простута аорти та клубових артерій (їх стенози та оклюзії). При цьому суглоб дедалі менше отримує необхідних для нормального функціонування поживних речовин, що веде до його дистрофії.

Група ризику коксартрозу (артрозу тазостегнового суглоба)

До основної групи ризику можна включити такі категорії людей та шкідливі фактори:

 • Люди старшого віку. Дане захворювання характерне для людей старшого віку, людей похилого віку, адже відбуваються процеси дегенерації, що зустрічаються саме в цьому віковому періоді.
 • Жіноча стать. За статистикою жінки більш схильні до проблем з тазостегновими суглобами.
 • Люди, які мають зайві кілограми або страждають на ожиріння.
 • Травми одного або обох кульшових суглобів раніше.
 • Спадкова схильність до цього роду захворювань та вроджені аномалії розвитку кульшового суглоба.
 • Наявність у минулому інфекційних уражень, таких як абсцеси, асептичні некрози головки тазостегнової кістки, остеомієліт тощо.
 • Тяжка фізична праця.
 • Дачники, які мають ризик розвитку коксартрозу надзвичайно великий.

Профілактика коксартрозу (артрозу тазостегнового суглоба)

Основні заходи профілактики коксартрозу такі:

 • Дозовані фізичні навантаження. Важливо займатися гімнастикою та розминати суглоб для профілактики розвитку в ньому патологічних процесів та повільнішого його старіння. Це допоможе не тільки покращити стан кульшового суглоба, але і всього організму.
 • За наявності метаболічних порушень слід їх коригувати. Для цього слід звернутися до фахівця.
 • Слідкуйте за своєю вагою. Не забувайте про те, що кульшовий суглоб і так несе на собі велике навантаження, практично все тіло, тому не варто заважати йому виконувати свої функції. До того ж, велика вага на стільки сильно тиснутиме на суглоби, що вони поступово руйнуватимуться. Люди із зайвими кілограмами також схильні до виникнення порушень обміну речовин.
 • Уникайте різких поворотів тулубом, особливо, якщо ви не розігріті і не підготовлені, це застереже вас від травм голівки та шийки стегнової кістки.
 • Краще, звичайно, вибирати той вид спорту, в якому найменш небезпечні травмування суглобів, наприклад, плавання чи йога, особливо якщо є спадкові схильності чи аномалії розвитку.
 • Схильність до хвороб суглобів має на увазі дбайливе з ними поводження, а також регулярні походи до лікаря для того, щоб не упустити можливий розвиток у суглобі хвороби або будь-якого іншого патологічного процесу.
 • Якщо ж у дитини виявили дисплазію кульшової, слід лікувати її, причому негайно! Краще нехай дитина кілька тижнів буде знерухомлена в ранньому віці, ніж все життя мучитиметься.
 • Своєчасне лікування інфекційних захворювань, особливо тих, які загрожують поширенню на кульшовий суглоб.

Діагностика коксартрозу (артрозу тазостегнового суглоба)

При діагностиці коксартрозу дуже важливо визначити причину, що його викликала. Адже, як ми вже розглянули вище, причин є безліч, вони різноманітні, ілікування артрозу тазостегнового суглоба, відповідно, відрізнятиметься кардинально. Іноді це не так легко, а іноді й зовсім неможливо. Наголос робиться на вивчення проявів захворювання та добірку відповідного лікування.

Насамперед пацієнт ретельно опитується лікарем, вивчаючи детально скарги, причини хвороби, спадкову обтяженість, наявність травм тощо. Дуже важливою є наявність скарг, описаних вище і того, як довго вони у хворого спостерігаються.

Після опитування лікар власноручно вивчає уражене місце на наявність запальних змін, трофічних, деформацій, укорочень кінцівок, асиметрій тощо. А у дітей можлива наявність симптому "клацання".

Важливий момент – додаткові методи обстеження – комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія, УЗД та рентген-дослідження, адже саме вони допоможуть виставити остаточний діагноз. У диференціальній діагностиці коксартрозу від інших захворювань кульшового суглоба цей пункт надзвичайно важливий.