Чому болить спина в ділянці лопаток?

Люди пов'язують біль у спині в області лопаток із станом хребта. Але біль у верхній частині спини іноді виникає через захворювання серця, судинну та дихальну систему, епігастрію. Біль оманливий, локалізується в одному якомусь місці, наприклад, у грудях, а іррадіацію може давати саме у спину, тому люди думають, що болить у хребті. Прислухаючись до відчуттів, знаючи характер болю, можливі симптоми, можна спробувати відрізнити хворобу хребта та середостіння. Для цього потрібно знати, які захворювання дають у спині болі.

огляд спини при болях у лопатках

Форми

Біль у спині між лопатками за характером буває:

 • Гостра форма – відчувається наростаючою, стає сильною з часом, проходить досить швидко;
 • Хронічного характеру – ниючий біль, що турбує довго, не припиняється до вжиття заходів щодо усунення.

Болі можуть виникати після спорту, або коли людина довго перебуває у вимушеній позі, наприклад, сон без подушки. Болі будь-якого характеру: сильний біль, ломота, тупий біль між лопатками не є хворобою, а симптомом якогось захворювання. Тому перед початком будь-якого лікування, рекомендується дізнатися про причини болю в спині між лопатками.

Не треба відразу ж бігти за пігулками, спочатку доведеться відвідати лікаря. Фахівець оцінить характер болю, встановить діагноз і допоможе відповісти на питання, чому болить спина між лопатками. Зупинятися не варто на травмах хребта, оскільки якщо людина впала, то причиною болю у хребті між лопаток ясна. А коли пацієнт скаржиться на болючі відчуття невідомої етіології, то ці хвороби лікар зв'яже з міжхребцевим стовпом.

При грижі

Грижа міжхребетна рідко локалізується у хребті грудного відділу. Цей сегмент хребетного стовпа не має великого навантаження. Але все ж таки іноді болить у хребті між лопатками саме з цієї причини. Щоб виключити таку можливість, варто звернутися до невролога і зробити дослідження – КТ, МРТ.

При грижах відбувається процес патології між хребцями – частина диска випирає, защемлюючи нерви.

Диск тріскається, ядро яке є амортизатором, врізається в нього, оскільки вага розподіляється тепер неправильно і нерви ущемлені, виникають болі в спині в області лопаток. Якщо при обстеженні виявлять цю патологію, лікування проводитимуть нестероїдними протизапальними засобами. Лікар призначить ЛФК, фізіотерапевтичні заходи. Якщо грижа велика і її не вилікувати, то показано операцію.

Відмінною рисою болю при грижі будуть сильні болі одного і того ж місця з іррадіацією в груди, ніби коліт серце. Якщо лікування не проводитиметься протягом великого періоду часу, виникає викривлення, парез ніг, з'являється дисбаланс в органах тазу. До того ж хворого переслідують постійні хронічні болі між лопатками у спині.

Переохолодження спинних м'язів та перенапруга

Часто можна почути, що хворий мав «простріл». Це симптом чи патологічний стан, а не хвороба. Але якщо «простріли» трапляються, це говорить про ризик розвитку остеохондрозів, сколіозів, гриж. Такий біль у спині в районі лопаток відчувають люди, які працюють не змінюючи положення тіла за кілька годин щодня.

Група ризику - представники професій: служителі офісу, кравчині, стоматологи, шофера, хірурги. Робота, пов'язана з вимушеною позою, яка поєднується з переохолодженнями – протяги або кондиціонер, дає реакцію на м'язи та хребет, виникають болі в ділянці хребта. Лікування проводять нестероїдними препаратами, мазями, масажами. Людям, які мають такі стани, показані профілактичні заходи:

 • регулярні курси масажу;
 • Заняття йогою чи лікувальною фізкультурою;
 • Виключити переохолодження та протяги;
 • Найчастіше ходити пішки.

За допомогою методів профілактики можна уникнути неприємних симптомів, пов'язаних із прострілами.

При сколіозі

Сколіоз хвороба дуже поширена. Статистичні дані кажуть, що 60% зі ста людей страждають на цю хворобу. Грудний відділ задіяний у сколіозу частіше. Причини сколіозу:

 • патології вродженого характеру, пов'язані з розвитком кісткової системи, зв'язкового апарату;
 • Сидяча робота;
 • Травма, коли навантаження на спину було надривним.

При сколіозі сильно болить спина між лопатками, починає викривлятися хребет. Початкова стадія майже непомітна, але якщо хвороба прогресує, хребетне скручування явно видно. Спина при цій хворобі швидко втомлюється, при візуальному огляді плечі пацієнта знаходяться на різних рівнях.

Болі локалізуються між лопатками у спині та віддають за грудину. За характером болю постійні, як ломота, але якщо виникли фізичні навантаження, то біль буде сильним, різким.

Лікування хвороби тривале. Виправляють сколіоз витяганням хребців спеціальним корсетом, який одягається на спину. Лікар призначає масаж та ЛФК. Скоротити біль у спині між лопатками допоможуть анальгетики, протизапальна терапія.

сколіоз як причина болю в спині в області лопаток

При остеохондрозі

Зараз остеохондроз виявляють навіть у дітей, які не достригли пубертатного періоду. А нещодавно вважалося, що це захворювання літньої людини.

У будь-якому випадку, причиною остеохондрозу є малорухливість. Відбувається суглобова зміна хребта, а саме дистрофія. При цьому починається запалення, і защемляються нерви хребетного диска. Ось чому болить спина в ділянці лопаток при остеохондрозі.

Болі відчуваються характером - ниючі, при чханні, коли різко встаєш або при кашлі стають дуже сильними.

Пацієнти знерухомлюються, дихання не може, спостерігається слабкість у верхніх кінцівках, оніміння і неможливість ними поворухнути. При остеохондрозі пропишуть внутрішньом'язово, орально засоби протизапальної дії, а також мазі відволікаючого характеру, що аналгезують, для розігріву хворої ділянки, спеціальні вправи. Для профілактики захворювання – активність та спорт.

Прояви міжреберної невралгії

Причиною міжреберної невралгії є виникнення тиску на коріння нервів грудного відділу. Винуватці цього стану – травми, інфекційні хвороби, остеохондроз, надривне навантаження на спину. При невралгії рідко болить хребет між лопатками, часто болить одна сторона грудини між ребрами, але в деяких випадках може ламати в лопатках і нити. Больовий симптом посилюється, якщо натиснути руками на грудину.

Лікуванням буде: фізіотерапія, акупунктура, вітаміни групи В, вони здатні відновити нервові структури. Якщо хвороба загострюється, то ставлять новокаїнову блокаду, призначають заспокійливі засоби та мазі, що відволікають.

Прояви міозиту м'язів

З'являється міозит при застуді, перенапругах спинних м'язів, травмах, переохолодженні. Запальний процес м'язів протікає в гострому періоді та хронічно. Хворіти спина може в різних відділах і в хребті між лопатками, так само може хворіти поперек. Болі носять ламаючий характер, за будь-якого руху посилюються. Що робити при міозіті? Допомагають мазі знеболювального призначення та розігрівуючого.

Прояви спондилоартрозу

За проявом, хвороба схожа на остеохондроз, де біль у хребті між лопаток носить хронічний характер, при навантаженні на спину посилюється. Також лопатки болять сильніше, коли загострюється хвороба. Відмінною рисою спондилоартрозу буде хрящова руйнація хребців, де хрящ замінюється кісткою. При діагностиці на рентгені або МРТ спостерігаються ці зміни і якщо розглянути уражений хребець, то на ньому виявляться кісткові виступи.

Лікування призначають комплексне. Спочатку знімають больовий синдром – це можуть бути анальгетики, нестероїдні ліки, новокаїнові блокади.

Призначається магнітотерапія та електрофорез, лазер, струми. Фізіотерапевтичних процедур при цьому захворюванні багато, тому цей вибір надамо лікарю. Витяг - тракційна терапія. На ділянки, де відбувається запалення, впливають струмом, внаслідок чого знижуються спазми, виробляється ендорфін, який служить як аналгізуючий засіб. Масаж спини розслаблює, усуває болючі відчуття.

консультація лікаря при болях у спині в області лопаток

Спеціальний масаж показаний при захворюваннях, пов'язаних з хребтом, але його не можна застосовувати в період загострень, тоді будь-яка дія на хребці протипоказана. Таке ж правило стосується і голкорефлексотерапії.

Головним методом лікування та профілактики при хворобах хребта буде лікувальна фізкультура – ЛФК, заняття на турніку, а саме вправи на підтягування. Дуже добре зарекомендувало себе плавання, тому добре ходити в басейн. Усі ці методи мають бути під керівництвом досвідчених фахівців, тоді користь буде ймовірною.

Біль внутрішніх органів

Якщо виникають болі між лопатками в спині, це зовсім не означає, що причина криється в хребті. Усі патології органів, що розташовуються в середостінні мають симптоматику, де є біль у ділянці лопаток. Неправильні процеси в серцевому органі, настання інфаркту міокарда, стенокардія стають причиною болю під лопаткою. Напад гострого типу супроводжується зниженням артеріального тиску. Обов'язково потрібно викликати швидку допомогу.

Характерні болі цих станів – гострі, але тривалість їх близько п'яти хв. Біль усувається прийомом нітрогліцерину.

При виразці та панкреатиті, так само болить спина в області лопаток, але при цих захворюваннях біль може ще локалізуватися у шлунку, епігастральній ділянці та виникають диспепсичні розлади, тому потрібно ретельно прислухатися до характеру своїх відчуттів та намагатися диференціювати всі симптоми.

Якщо болить спина в області лопаток і є кашель, то, можливо, це патологічні зміни дихальної системи – пневмонія. При хворобах дихання підвищується температура, біль між лопатками буде сильнішим при глибокому вдиханні. Захворіти на плеврит, пневмонією може будь-яка людина, яка перенесла грип або ГРЗ. Якщо при болях немає температури, вони не супроводжуються серцево-судинними проявами, кашлем та диспепсичними розладами.

Як полегшити напад болю

До приходу лікаря можна самому спробувати полегшити свій стан. Можна зробити самомасаж та спеціальні вправи для полегшення болю:

 1. Пальці рук кладемо на плечі та починаємо обертати ліктями;
 2. Руки підняти догори, стуляючи долоні над головою. Голову опущено. Скручування тулуба в праву та ліву сторону;
 3. Сидячи на стільці, опустити голову так, щоб підборіддя торкалося грудей, на потилицю покласти зчеплені між собою пальці рук. Повільно натискати руками на потилицю. Якщо виникає сильний біль, то вправа припиняється;
 4. Повільне обертання голови – убік, назад, убік, уперед;
 5. Закинувши праву руку за голову, сидячи робити повільні нахили в ліву сторону. Поміняти руку та нахилятися у протилежний бік.

У період гострої форми будь-якої хвороби масаж протипоказаний. Руки стиснуті в кулак, великий палець відстовбурчений. Починаючи з попереку кругові рухи кулаком по шкірі йдуть угору. Можна робити рухи, що кругові погладжують хребет, другим і третім пальцем. Важливо не давити на місце, де локалізується біль. Якщо при масажних рухах біль лише посилюється, процедуру слід припинити.

До домашніх способів полегшення больових відчуттів відносяться нанесення мазей та гелів. Потрібно пам'ятати, що всі ці заходи лише зниження болю, але з лікування. Справжню терапію повинен призначати лікар, тому якщо настало тимчасове покращення, це не означає, що хвороба відступила. Вчасно звертайтеся до лікаря і будьте здорові.