Остеохондроз грудного відділу хребта: симптоми та лікування

симптоми грудного остеохондрозу

Остеохондроз грудного відділу хребта- це дегенеративно-дистрофічний процес у грудному відділі хребта, в результаті якого в кістковій та хрящовій тканинах хребта відбуваються патологічні зміни, руйнуються міжхребцеві диски, суглоби та зв'язки хребта.

Прояви остеохондрозу у грудному відділі хребта зазвичай менш гострі, як із шийному чи поперековому остеохондрозе. Справа в тому, що грудний відділ хребта менш рухливий, а з'єднання хребців, ребер і грудини утворюють досить міцну конструкцію, яка менш схильна до травм в результаті зовнішніх впливів. Тому клінічні прояви цього захворювання значно рідше призводять хворого до лікаря, і в результаті виникає враження, що цей вид остеохондрозу менш поширений. Але це не так. Практично у всіх, хто змушений за своєю діяльністю роками безперервно сидіти за робочим столом або за кермом автомобіля, спостерігаються зміни в хребті. А за наявності факторів ризику (погана постава, сколіоз, травми, слабкі м'язи спини) грудний остеохондроз практичний неминучий.

Причини остеохондрозу грудного відділу хребта

Причинами больових синдромів при остеохондрозі грудного відділу, як і при інших видах остеохондрозу, є патологічні зміни в міжхребцевих дисках (стоншення диска внаслідок дистрофії пульпозного ядра, протрузії; міжхребцеві грижі) та суглобах хребта (руйнування хрящових поверхонь).

В результаті цих змін може виникнути компресія корінкових структур спинномозкових нервів (радикулопатії), компресія спинного мозку (грудна компресійна мієлопатія), ураження спинного мозку внаслідок порушення кровопостачання через перетискання, звуження артерій, що підводять, і вен (компресійно-васкулярна мієлоішемія).

Симптоми остеохондрозу грудного відділу хребта

Основні симптоми остеохондрозу грудного відділу хребта наступні:

 • болючість у грудній клітці, що посилюється при тривалому перебуванні в одному положенні та при фізичних навантаженнях;
 • тупий біль у міжлопатковому просторі;
 • біль під час підйому правої чи лівої руки;
 • болючість при похилих рухах корпусу, при обертальних рухах верхньої частини корпусу;
 • посилення болю при глибокому вдиху та видиху;
 • біль у міжреберних проміжках, що з'являються під час ходьби;
 • відчуття здавлювання грудей чи спини (наче обручем);

Ознаками грудного остеохондрозу також можуть бути:

 • відчуття повзання по тілу мурашок, оніміння окремих ділянок шкіри;
 • свербіж, печіння та похолодання нижніх кінцівок;
 • підвищена ламкість нігтів та лущення шкіри (ознака судинних порушень);
 • Такі розлади роботи ШКТ: запори, проноси, метеоризм, нудота.

Симптоми остеохондрозу грудного відділу хребта часто дуже подібні до симптомів інших захворювань - зокрема, зі стенокардією, інфарктом міокарда, гастрологічними захворюваннями, пневмонією. Тому дуже важливо проводити диференціальну діагностику із застосуванням додаткових інструментальних та лабораторних методів обстеження.

Дорсаго та дорсалгія як прояви остеохондрозу грудного відділу хребта

Симптоми при остеохондрозі грудного відділу залежать від ступеня змін та їхньої локалізації у хребті. Грудний остеохондроз характеризується двома вертебральними синдромами – дорсаго та дорсалгією.

Дорсаго- це раптовий гострий біль у грудному відділі хребта. Зазвичай спостерігається у людей, робота яких пов'язана з тривалим сидінням в одній позі, перебуванням в незручному положенні, виконанням одноманітної монотонної роботи. Приступ дорсаго ( " грудний простріл " ) - це гострий напад " кинджального " болю між лопаток. Під час нападу м'язи настільки напружені, що навіть важко дихати. При цьому біль у грудному відділі хребта може поширюватися на кшталт міжреберної невралгії (по ходу ребер) у бік грудини, іноді віддавати в лопатку. Подібні симптоми подібні до симптомів при інфаркті міокарда. Але на відміну від інфаркту міокарда при дорсаго у пацієнта електрокардіограма в межах вікової норми, а прийом нітрогліцерину чи інших подібних лікарських препаратів не призводить до покращення стану. Крім того, біль посилюється при обертальних рухах верхньої частини тулуба, а при пальпації (промацуванні) грудного відділу хребта у пацієнтів з остеохондрозом може спостерігатися болючість у місці виходу спинномозкового нерва (нервового корінця).

Дорсалгіяпочинається поступово, непомітно і продовжується до двох-трьох тижнів. Характерні нерезко виражені болі у ураженому відділі хребта та різні явища дискомфорту. Больові відчуття посилюються при глибокому диханні та нахилах уперед або в сторони. Визначаються напруга м'язів та обмеження обсягу рухів у шийно-грудному (верхня дорсалгія) або попереково-грудному відділах (нижня дорсалгія). М'язовий спазм при цьому також буває дуже вираженим, тому у пацієнтів також виникає відчуття нестачі повітря. Неприємні відчуття посилюються при нахилах тулуба вбік та вперед, що обмежує будь-які рухи у суміжних відділах хребта. Болі зазвичай посилюються вночі, після пробудження біль проходить сам при нетривалій ходьбі. Болі посилюються при глибокому диханні, тривалому вимушеному положенні тіла.

Виділяють: верхню дорсалгію, що супроводжується болями у шийно-грудному відділі та нижню дорсалгію, при якій відзначаються болі у грудно-поперековому відділі. Дорсалгія може тривати до 3 тижнів.

Цей тип дорсалгії необхідно диференціювати від пневмонії, за якої також бувають подібні симптоми, проте вони доповнюються легеневими симптомами: кашель, задишка, підвищена температура тіла.

Інші особливості симптоматики остеохондрозу грудного відділу хребта

При остеохондрозі грудного відділу нерідко спостерігається гастрологічний синдром, який часто визначається захворюванням шлунково-кишкового тракту. Основна скарга пацієнтів, які часто звертаються до гастроентеролога, - біль в епігастральній ділянці, яка, як правило, посилюється в другій половині дня після фізичної роботи і стихає (або зовсім минає) після повноцінного нічного відпочинку. Її поява та посилення практично не пов'язані з сезонністю (як відомо, у справжніх хворих на гастрит, виразкову хворобу рідкісні осінь та весна проходять без серйозних загострень), якістю їжі, раціоном харчування. Ці особливості прояви синдрому та допомагають встановити правильний діагноз.

При остеохондрозі страждають міжхребцеві диски на рівні 7-11-го хребців, біль - то сильний, нападоподібний, то тупий, ниючий - поширюється в праве підребер'я. Під час нападу хворі нерідко надходять до стаціонару з різними діагнозами: гострим калькульозним холециститом, опущенням нирки, панкреатитом, колітом, сечокам'яною хворобою. І лише в результаті детального медичного обстеження вдається поставити правильний діагноз.остеохондроз грудного відділу хребта.

Судинні порушення, викликані остеохондрозом, можна запідозрити, якщо без видимих причин шкіра лущиться, нігті стають дуже ламкими, часто мерзнуть ноги.

Нерідко остеохондроз грудного відділу хребта ускладнюється міжреберною невралгією. Біль у процесі ребер поширюється на грудину. Підсилюють неприємні відчуття будь-які рухи, включаючи кашель, чхання, навіть вдих. Інколи біль може відчуватися і в передній черевній стінці. Приступ міжреберної невралгії, викликаний грудним остеохондрозом, може тривати від кількох годин за кілька тижнів. Він може пройти і без лікування, проте пізніше виникають тривалі рецидиви. Провокуючими чинниками подібного нападу міжреберної невралгії можуть бути підйом тяжкості, тривала незручна поза, переохолодження, застудні захворювання та стрес.

Що таке остеохондроз грудного відділу? Які його симптоми та як його лікувати?

Про причини та симптомиостеохондрозу грудного відділухребта та про нові методи лікування розповідає професійний лікар та професор.

Лікування остеохондрозу грудного відділу хребта

Медикаментозне лікування остеохондрозу

При остеохондрозі грудного відділу хребта для зняття больового синдрому проводиться звичайне симптоматичне лікування: НПЗЗ, анальгетики, а також знеболювальні мазі та гелі. При необхідності призначаються міорелаксанти, антидепресанти.

При будь-якій стадії остеохондрозу лікування передбачає призначення хондропротекторів (препаратів, що відновлюють хрящову тканину), вітамінів та мінералів (для підвищення міцності зв'язок та відновлення структури кісткової тканини).

Медикаментозна терапія повинна комбінуватися з іншими методами лікування:

 • гімнастика при грудному остеохондрозі (виконується щодня кілька разів на день);
 • фізіотерапія;
 • масаж;
 • ЛФК;
 • акупресура (тактильна дія на акупунктурні точки, що надає збуджуючі та заспокійливі дії на організм)
 • голкорефлексотерапія (або акупунктура) – введення з лікувальною метою спеціальних голок у біологічно активні точки.

Акупресура та акупунктура призводять до зменшення больового синдрому, нормалізують артеріальний тиск, стимулюють роботу імунної системи.

ЛФК при остеохондрозі грудного відділу спрямована на зміцнення м'язів спини, м'язів плечового поясу та дихальних м'язів, відновлення фізіологічних вигинів хребта, формування правильної постави.

Масаж допомагає зняти гіпертонус м'язів, больові відчуття, покращує кровопостачання навколохребцевих тканин та харчування хрящів. Масаж у поєднанні з ЛФ при грудному остеохондрозі дає максимальний позитивний ефект.

Дуже добрі результати при лікуванні остеохондрозу грудного відділу хребта показав лікувальний пластир.

Лікування остеохондрозу грудного відділу хребта за допомогою пластиру

лікування остеохондрозу пластиром

Лікарські засоби, що призначаються при лікуванні остеохондрозу хребта, такі як НПЗЗ, міорелаксанти та ін. при тривалому застосуванні можуть завдати шкоди організму. А за наявності деяких захворювань шлунково-кишкового тракту багато цих препаратів взагалі протипоказані.

Мінімізувати побічні дії препаратів та підвищити ефективність лікування остеохондрозу допомагає препарат нового покоління – лікувальний знеболюючий протизапальний пластир.

Лікувальний пластир показав високу ефективність при лікуванні різних захворювань хребта, у тому числі і при лікуванні остеохондрозу грудного відділу. Він дозволяє зняти біль та запалення, покращити кровообіг у ураженій ділянці, дозволяє знизити дозу знеболювальних та протизапальних засобів.

Для зняття гострої симптоматики при лікуванні грудного остеохондрозу хребта лікувальний пластир застосовують від 3 до 5 днів. Тривалість курсового лікування – від 9 днів. Зазвичай рекомендується використовувати лікувальний пластир з ранку на 12 годин, але можна використовувати його і на ніч.

Висока ефективність, унікальність складу, тривалий (до 12 годин! ) лікувальний вплив, зручність застосування та доступна ціна роблять пластир засобом вибору в лікуванні остеохондрозу грудного відділу хребта.