Остеохондроз грудного відділу

Грудний відділ хребта має особливість - до нього приєднуються ребра. Завдяки цьому він менш рухливий, ніж шия та поперек. Отже, остеохондроз у грудному відділі розвивається рідше, за принципом: «менше рухливість – менше знос». Але рідше розвивається - це не означає, що легше протікає. І це справді так. Йдеться про болі в грудях. Оскільки больова зона грудного відділу хребта збігається із зоною серця, симптоми часто плутають зі стенокардією чи інфарктом міокарда. Недарма про грудний остеохондроз кажуть, що це – «хамелеон». Адже він може прикинутися не лише хворобою серця, а й хворобою легенів, печінки, шлунка, жовчного міхура чи підшлункової залози. І тут ніяк не можна помилитися та переглянути інфаркт чи інше серйозне захворювання, наприклад, патологію молочних залоз у жінок. Подібні помилки дорого коштують, навіть якщо все обійдеться. Адже це може «увігнати» людину у тяжкий стрес. Ось чому дуже важливо знайти досвідченого та знаючого лікаря, який у всьому розбереться та відрізнить симптоми грудного остеохондрозу від інших патологій. Симптоми остеохондрозу грудного відділу прийнято поділяти на дві категорії - корінцеві та рефлекторні.

Корінцеві симптоми

Виникають через вплив на нерви, що виходять із хребта.

Спинномозкові нерви

спинномозкові нерви

З хребта виходить безліч нервів. Вони називаються спинномозкові нерви. Кожен такий нерв поступово розгалужується і слідує у певну ділянку тіла з чітко позначеними межами. Така область називається зоною сегментарної іннервації. Кожен хребець, диск, нерв та зона мають нумерацію, що суворо відповідає один одному. Якщо нерв піддасться впливу, то симптоми виявляться в зоні сегментарної іннервації, що відповідає даному нерву, а не будь-де - в довільному місці.

До корінних симптомів відносяться:

 • Зниження чи випадання рефлексів;
 • Порушення чутливості;
 • М'язова слабкість;
 • Корінний біль.

Зони іннервації грудних сегментів

Остеохондроз D1-D2— викликає біль у ділянці плеча, ключиці та пахви.

зони іннервації грудних сегментів

Остеохондроз D3-D6- Викликає біль, оперізувального характеру у верхній частині грудної клітки. Імітує біль у серці, напад стенокардії. У жінок - причина болю в молочних залозах.

Остеохондроз D7-D8- Викликає оперізуючий біль на рівні сонячного сплетення. Імітує болі шлунка, печінки, жовчного міхура або підшлункової залози. Знижує верхні черевні рефлекси.

Остеохондроз D9-D10- викликає біль у підребер'ї та верхній частині живота. Іноді імітує так званий "гострий" живіт - різкий біль у животі. Знижує середні черевні рефлекси.

Остеохондроз D11-D12- Викликає біль в область паху. Імітує болі при жіночих захворюваннях, апендициті, захворюваннях кишечника. Знижує нижні черевні рефлекси.

Рефлекторні симптоми

На відміну від корінцевих, рефлекторні симптоми немає чітких меж. Це можуть бути: утруднення дихання, нестача повітря, біль при вдиху-видиху, озноб і «мурашки» на шкірі, міжреберна невралгія, що оперізують біль у грудях. Нерідко відзначається диспепсія - погіршується апетит, виникає нудота, печія, здуття живота, порушення випорожнень. Через біль порушується сон, виникають безсоння та відчуття, що не виспався. Важко пересуватися особливо з ранку. Порушується координація рухів - це відбивається на ході. Загальна слабкість, розбитість. Порушення у статевій сфері. Дратівливість. Швидка стомлюваність. Виникають різноманітні болі. Болі давить в області грудей. Біль між лопатками. Болі у підребер'ї. Болі під час підйому рук. Біль при нахилах чи спробах випрямитись. Біль між лопатками. Взагалі, болючі відчуття при остеохондрозі грудного відділу прийнято ділити на два типи.

Дорсалгія- Помірно виражений тривалий біль у спині та грудній клітці з періодами посилення та згасання.

Дорсаго— гострий больовий «простріл» у цій галузі.

 • Симптоми остеохондрозу грудного відділу залежать від стадії остеохондрозу.
 • Вони посилюються при сутулювання або спробах випрямитися.
 • Симптоми найчастіше виявляються після 35-45 років.
 • У жінок виявляються приблизно втричі частіше, ніж у чоловіків.

Ви, звичайно, звернули увагу, що корінцеві симптоми визначені досить чітко, а рефлекторні дуже розмиті і неконкретні. А як відомо, все, що не має чітких визначень, є зручним прикриттям професійної безпорадності. Це стосується, зокрема, рефлекторних симптомів та такого улюбленого лікарями поняття, як «вікові зміни». Напевно, багатьом з вас знайома ситуація, коли лікар пояснював проблему «рефлекторними» або «віковими» процесами. Більшість людей у такі моменти справедливо вважають, що лікар просто не може дати раду тому, що відбувається і намагається завуалювати свою некомпетентність у тумані цих «чарівних слів».

Свого часу була популярною фраза: «У кожної аварії є ім'я, прізвище та посада». Ось і кожна хвороба має свої неповторні симптоми. І обов'язок лікаря – чітко їх знати. І тоді не потрібно буде напускати туман і звинувачувати у всьому остеохондроз грудного відділу. Тепер розумієте, наскільки важливо знайти досвідченого лікаря. Від цього залежатимуть і правильний діагноз, і результати лікування.

Діагностика - запорука правильного лікування

На сьогоднішній день існує низка сучасних методів апаратної діагностики остеохондрозу. Найточніші з них – МРТ та КТ. Але головним методом, як і раніше, залишається клінічна діагностика - це коли досвідчений лікар зіставляє дані, мінімум, з трьох джерел - зі скарг пацієнта, результатів МРТ і тих симптомів, які були виявлені ним при огляді. Це дозволяє максимально точно поставити діагноз та сформувати ефективну програму індивідуального лікування.

Лікування

Як ви зрозуміли, остеохондроз - це справжній «клубок» симптомів, розплутавши який лікар позбавить вас від болю і мук. Але усунути зміни в хребцях і дисках неможливо. Тому слова «лікування остеохондрозу» слід розуміти правильно. Якщо вас цікавить усунення болю та інших страждань, то так це цілком можливо. А якщо вести академічну дискусію на тему повернення хребцям та дискам первозданного вигляду, «як у новонародженої дитини», то ні — минулого не повернути. Потрібно бути реалістами, і тоді ви не потрапите на вудку шахраїв.

Не потрапіть на вудку шахраїв!

Повернути хребцям та дискам первозданний вигляд – неможливо!

Який метод лікування є головним?

М'яка мануальна терапія – це головний вид лікування остеохондрозу грудного відділу. Вона як антибіотик при запаленні легень без неї не обійтися. Інші види – масаж, медикаменти, фізіо та ЛФК – є допоміжними.

Як діє м'яка мануальна терапія?

Живлення дисків безпосередньо пов'язане з м'язами, що оточують хребет. До того ж самі м'язи спини є однією зі складових причин болю при остеохондрозі грудного відділу. М'яка мануальна терапія є особливими методами, що дозволяють повернути м'язам їх природну фізіологію, усунути спазми, м'язові затискачі та покращити живлення дисків.

Міжхребцеві диски – це єдина частина тіла, яка не має судин та живиться завдяки правильній роботі м'язів.

Крім того, проводячи лікування за допомогою рук, лікар мануальний терапевт:

 • зніме навантаження з уражених хребців та дисків та правильно її розподілить;
 • розслабить м'язи та допоможе їм повернутися до нормального стану;

Завдяки цьому:

 • позбавить пацієнта від затискачів;
 • покращить живлення дисків;
 • відновить рухові функції організму;
 • нормалізує кровообіг.

Мануальний вплив мобілізує внутрішні сили організму та запускає механізми самовідновлення.

Лікування відбувається абсолютно безпечно.

Профілактика

Щоб уникнути рецидивів, створюйте собі зручні умови для сну та роботи. Слідкуйте за своєю вагою та правильним харчуванням. Підтримуйте свою фізичну активність. Але головне — треба не зневажати свого здоров'я і не економити на ньому. Не пускайте справу на самоті. Після одужання намагайтеся робити хоча б по одному підтримуючому сеансу м'якої мануальної терапії раз на три-шість місяців - це знизить фактори ризику. Не забувайте, запущений остеохондроз веде до ускладнень - протрузії та грижі диска. Пам'ятайте: ваше здоров'я, насамперед, потрібне вам!

Запущений остеохондроз веде до ускладнень - протрузії та грижі диска.