Як зрозуміти, що в тебе остеохондроз

грижа хребта при остеохондрозі

Багато пацієнтів не знають про те, як зрозуміти, що у тебе остеохондроз, але при цьому із задоволенням ставлять собі самостійно подібний діагноз. Тим часом причин болю в спині, попереку чи шиї може бути безліч. Це може бути викривлення хребетного стовпа, порушення роботи внутрішніх органів, пухлини, інфекції, нестабільність становища тіл хребців тощо. Тож не варто самостійно ставити собі діагноз. Звертайтеся при болях до лікаря вчасно.

Немає достовірного алгоритму того, як розпізнати остеохондроз без проведення спеціальних обстежень. Але є певні клінічні ознаки, які дозволяють запідозрити цю недугу. Про них поговоримо в матеріалі, що пропонується до вашої уваги. А поки що рекомендуємо ознайомитися з механізмом розвитку остеохондрозу.

Дегенеративне дистрофічне захворювання хрящової тканини міжхребцевих дисків – саме так називається по-науковому остеохондроз. У міру свого розвитку він призводить до дорсопатії, що ускладнюється дорсалгією, ішіалгією, ішіасом, радикулітом, люмбаго та іншими синдромами, пов'язаними з ураженням різних тканин.

Остеохондроз – це наслідок неправильного способу життя людини. Розташовують фактори - це:

 • надмірна маса тіла – кожен кілограм створює додаткове амортизаційне та механічне навантаження на хрящову тканину міжхребцевого диска;
 • малорухливий спосіб життя без регулярної м'язовий каркас спини фізичного навантаження;
 • споживання великої кількості вуглеводів, рафінованих продуктів;
 • носіння тісного, незручного одягу та взуття;
 • неправильна постава, звичка сутулитися, горбитися, нахиляти тулуб у той чи інший бік;
 • неправильна постановка стопи у вигляді плоскостопості або клишоногості;
 • викривлення хребетного стовпа;
 • сидяча робота або важка фізична праця;
 • куріння та вживання алкогольних напоїв;
 • недостатнє вживання чистої питної води протягом доби.

Всі ці фактори уповільнюють мікроциркуляцію крові в капілярній мережі в товщі м'язової тканини. Вона виявляється нездатною здійснювати повноцінний дифузний обмін із хрящовими тканинами міжхребцевих дисків. А власної кровоносної мережі вони не мають. Саме таким чином запускається механізм руйнування поверхні кільця фіброзного (це зовнішня оболонка диска). На ньому утворюється відкладення солей кальцію. Вони перешкоджають одержанню рідини ззовні. Тому фіброзне кільце починає витягувати рідину з розташованого всередині нього пульпозного ядра. Це драглисте тіло відповідає за підтримання нормальної висоти та форми міжхребцевого диска. Тому при втраті рідини пульпозне ядро втрачає здатність підтримувати висоту диска. Розвивається друга стадія остеохондрозу – протрузія.

На третій стадії відбувається розрив фіброзного кільця та частина пульпозного ядра виходить назовні. Це міжхребцева грижа диска. Вона тисне на навколишні м'які тканини, провокує запальну реакцію тощо.

Четверта стадія остеохондрозу – це секвестр міжхребцевої грижі. Відбувається відділення частини пульпозного ядра або воно виходить цілком через розрив фіброзного кільця, що утворився. Якщо грижа виходить у порожнину спинномозкового каналу, то при її секвеструванні потрібна екстрена хірургічна операція. В іншому випадку людина може залишитися інвалідом з паралічем тіла на все життя.

Як бачите, це дуже серйозне захворювання, діагностувати яке необхідно вчасно. Чим раніше буде розпочато комплексне лікування, тим вищі шанси на повне відновлення цілісності міжхребцевого диска та його функцій.

З появою перших ознак остеохондрозу можна записатися прийом до вертебрологу чи неврологу. Лікарі проведуть огляд та мануальне обстеження. Поставлять точний діагноз та порекомендують необхідні додаткові обстеження. Після встановлення точного діагнозу вам буде запропоновано курс лікування.

Як розпізнати остеохондроз шийного відділу

Як зрозуміти, що в тебе шийний остеохондроз, а не міозит і що робити далі? Перед тим, як розпізнати остеохондроз шийний, потрібно зібрати анамнез:

 1. коли з'являються біль;
 2. які дії провокують їхню появу;
 3. скільки часу тому вперше був напад;
 4. чи є додаткові клінічні ознаки;
 5. як організовано спальне та робоче місце;
 6. які шкідливі звички є;
 7. місце роботи та професія.

Як зрозуміти, що остеохондроз шийного відділу з усіх цих відомостей? Насамперед важливо знати, що дегенеративне дистрофічне захворювання міжхребцевих дисків проявляється у вигляді болю, скутості рухів, надмірного перенапруги м'язів шиї та комірної зони лише на початковій стадії. Потім до цих ознак додається головний біль напруги, запаморочення, погіршення слуху та зору, підвищена стомлюваність, зниження розумової працездатності тощо.

Відмінна риса шийного остеохондрозу у тому, що загострення симптомів починається наприкінці трудового дня. А професійна діяльність пацієнта в більшості випадків пов'язана з тривалою статичною напругою м'язів шиї та комірцевої зони. При огляді виділяється болючість пальпації остистих відростків хребців, надмірна напруга м'язів та посилення болю при спробі повернути голову.

Перед тим, як розпізнати остеохондроз шийного відділу, лікар рекомендує пацієнтові зробити рентгенографічний знімок. На ньому видно скорочені проміжки між тілами хребців. Це говорить про те, що розвивається протрузія. За допомогою рентгенографічного знімка досвідчений вертебролог зможе виключити нестабільність становища тіл хребців, їх підвивихи, ретролістез, антелістез, руйнування міжхребцевих суглобів та низку інших серйозних патологій. Якщо цього обстеження виявляється недостатньо, рекомендується зробити МРТ або КТ. При підозрі на розвиток синдрому задньої хребетної артерії рекомендується провести УЗДГ судин шиї та голови.

Як розпізнати остеохондроз грудного відділу

Перед тим, як розпізнати грудний остеохондроз, необхідно виключати можливість розвитку патології внутрішніх органів, таких як серце, коронарна кровоносна система, легені, плевра, бронхи і т. д. Розглянемо, як розпізнати остеохондроз грудного відділу:

 • найважливіший діагностичний прийом - пальпація, якщо болючість визначається виключно за остистими відростками хребців та в області паравертебральних м'язів, не виключено дегенеративне руйнування хрящової тканини міжхребцевих дисків;
 • обмежена рухливість та будь-які повороти та нахили тулуба посилюють болючість;
 • напад болю був провокований фізичними навантаженнями, переохолодження або психологічними стресовими факторами;
 • при глибокому вдиху біль не посилюється.

Дуже важливо знати про те, як зрозуміти серце чи остеохондроз, оскільки гострий біль у грудях не рідко є попередником інфаркту міокарда. А при цьому стані пацієнту має бути негайно надано кардіологічну допомогу.

Отже, якщо під час нападу болю відчувається тривога, паніка та страх смерті, це з ймовірністю 90 % серцевий напад і потрібно терміново викликати бригаду швидкої допомоги. Якщо є тонометр, потрібно поміряти артеріальний тиск і порахувати пульс. При уповільненні пульсу до брадикардії (менше 50 ударів на хвилину) та при підвищенні рівня артеріального тиску на 20 – 40 мм рт ст вище вікової норми також слід запідозрити напад нестабільної стенокардії з можливим переходом до інфаркту міокарда.

Не варто шукати інформацію про те, як зрозуміти болить серце або остеохондроз, набагато продуктивніше звернутися за медичною допомогою. Навіть звичайнісінька ЕКГ, знята у приймальному відділенні лікарні, покаже, що дає больовий синдром: серце або хребетний стовп. Самостійно можна покладатись тільки на відчуття при пальпації. Як правило, при ураженні серцевого м'яза пальпація остистих відростків хребців не дає жодних неприємних відчуттів. Але при цьому є такі клінічні симптоми остеохондрозу, як задишка, відчуття нестачі повітря, блідість шкірних покривів, відчуття холодного липкого поту по шкірі, синюшність носогубного трикутника і виражена м'язова слабкість.

Як розпізнати остеохондроз поперекового відділу

Досить гостро стоїть питання, як зрозуміти, що остеохондроз поперекового відділу викликає різку болючість. Більше того, при ураженні деяких парних корінкових нервів, а також нервових сплетень виникають клінічні симптоми, що нагадують захворювання шлунково-кишкового тракту та сечовидільної системи. Це запор, діарея, прискорене сечовипускання тощо.

Як зрозуміти, що у тебе остеохондроз спини викликає болі та всі інші клінічні ознаки:

 • відсутнє підвищення температури тіла;
 • немає нудоти та блювання;
 • мова не обкладена білим або жовтим нальотом;
 • при сечовипусканні колір сечі не відрізняється від звичайного;
 • при випорожненні кишечника не виникає тенезмів та інших больових відчуттів;
 • у калових масах відсутня домішка крові чи слизу.

Для виключення ниркової патології проводиться тест на симптом Пастернацького. Пацієнт стає рівно спиною до лікаря. Лікар ребром долоні злегка б'є по краю нижньої реберної дуги. Якщо виникає біль, то висока ймовірність того, що біль у попереку пов'язаний з ураженням нирок, сечоводів.

Як розпізнати остеохондроз поперекового відділу за непрямими ознаками:

 • за будь-якого руху біль різко посилюється;
 • загострення стану починається після серйозного фізичного навантаження, підйому тяжкості, переохолодження чи перегрівання тіла;
 • відчувається скутість рухів, нерідко вона пов'язана з м'язовою слабкістю;
 • м'язи в ділянці попереку різко напружені, болючі при пальпації;
 • біль може поширюватися по ходу великих нервів, наприклад, в область паху, на передню черевну стінку, нижніми кінцівками;
 • у спокої больовий синдром швидко згасає.

При появі характерних симптомів остеохондрозу важливо якнайшвидше звернутися на прийом до невролога або вертебролога. Тільки досвідчений лікар може виключити можливість зміщення хребця, випадання грижі диска, стеноз спинномозкового каналу та інші небезпечні патології, що вимагають негайного надання медичної допомоги.

Що робити при болі від остеохондрозу

Про те, як зрозуміти, що біль виникає від остеохондрозу, розібралися. Зараз не менш важлива інформація. Потрібно знати про те, як правильно поводитися і що робити для позбавлення від подібного захворювання.

Самостійно дегенеративне дистрофічне захворювання хрящової тканини міжхребцевих дисків не проходить. Це зумовлено низкою факторів. Насамперед відбувається кальцинація поверхні фіброзного кільця, внаслідок чого воно втрачає здатність засвоювати рідину, що виділяється працюючими м'язами. Друге – у процесі зменшення висоти міжхребцевих дисків відбувається вторинне скорочення зв'язок та сухожилля. Відновити висоту міжхребцевих проміжків, необхідну для розправлення дисків, буде самостійно неможливо.